T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
MARDİN / ARTUKLU - Mehmet Akif Nuhoğlu Anadolu Lisesi

Haberler

Haz

OKULUMUZDA MAYIS AYI ETİK HAFTASI ETKİNLİĞİ ...

May

ANASINIFI ÖĞRETMENLERİMİZDEN GÜLŞEN ÇELİK´İN ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ..

May

OKULUMUZ ÇOCUK GELİŞİM BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ SOSYAL ETKİNLİK PROJESİ KAPSAMINDA´ MUSA CİHANGİR ÇOCUK YUVASI´NDA GÖSTERİ YAPMIŞTIR.

May

OCUK GELİŞİM ÖĞRETMENLERİMİZDEN EVİN AYKUT KURŞUN ÖĞRENCİLERİYLE ÖZEL EĞİTİM KURUMUNU ZİYARET ETMİŞTİR.

May

ANASINIFI ÖĞRETMENLERİMİZDEN GÜLŞEN ÇELİK ÖĞRENCİ VE VELİLERLE YAPTIĞI BAHAR ŞENLİĞİ  ETKİNLİĞİ..

ANASINIFI ÖĞRETMENLERİMİZDEN GÜLŞEN ÇELİK İN ÖĞRENCİLERİNİN YARATICI  KOSTÜM ETKİNLİĞİ..

 

Nis

ÇOCUK GELİŞİMİ BÖLÜMÜ ÖĞRETMENLERİMİZDEN  NESLİHAN ATAY ÖĞRENCİLERİ İLE BİRLİKTE ANASINIFI İÇİN HAZIRLADIĞI ETKİNLİKLER.

Nis

ANASINIFI ÖĞRETMENLERİMİZDEN DERYA SEYRAN IN YAPTIĞI  ETKİNLİKLER...

Nis

OKULUMUZDA SINIFLAR ARASI BİLGİ YARIŞMASI DÜZENLENMİŞTİR.

Nis

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Büyük Millet Meclisinin açılışı ile beraber Türk çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 23 Nisan 1921´de Milli Bayram olarak kutlanmaya başladı.

23 Nisan´ın Milli Bayram Addine Dair Kanun, Birinci Büyük Millet Meclisi´nin açılışından tam bir yıl sonra, 23 Nisan 1337 (23 Nisan 1921) yılında kabul edildi, kanun 2 Mayıs 1337´de (2 Mayıs 1921) ise Ceridei Resmiye´de (Resmi Gazete) yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İki maddeden oluşan kanunun birinci maddesinde, "Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin ilk yevmi küşadı olan 23 Nisan günü milli bayramdır.", ikinci maddesinde ise "Tarihi kabulünden muteber olan işbu kanunun icrasına Büyük Millet Meclisi memurdur." ifadesi yer alıyor.

Atatürk, 23 Nisan 1921´de Milli Bayram olarak kutlanmasına karar verilen 23 Nisan Bayramı´nı, 23 Nisan 1929 tarihinde çocuklara armağan etti. Böylece 23 Nisan ilk defa, 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak kutlandı.

23 Nisan, 27 Mayıs 1935 tarihinde çıkarılan Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile "Ulusal Egemenlik Bayramı" olarak kutlanmaya devam edildi.

Kanunun ikinci maddesinin B fıkrasında, "Ulusal Egemenlik Bayramı; 22 Nisan öğleden sonra ve 23 Nisan günü" ifadesi yer aldı.

1981 tarihli Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun´da, 20 Nisan 1983´te yapılan değişiklikle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı´nın adı, "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olarak değiştirildi.

1979 yılında ilk olarak 6 ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşınılan bu milli bayramda, dünyanın bir çok ülkesinden çocuklar Türkiye´ye gelmeye başladı. Türkiye, dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri alan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurt içinde ve yurtdışındaki temsilciliklerde, bütün kurumlarda ve okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanarak milli birliğin kenetlenmiş ruhunu temsil ediyor.

Nis

ANASINIFI ÖĞRETMENLERİMİZDEN DERYA SEYRAN IN ZAMANI ÖĞRENME İLE İLGİLİ YAPTIĞI  ETKİNLİKLER...

Nis

Türk müziğinde önemli bir yeri bulunan ve milyonların sevdiği bir isim olan Barış Manço, 75 yıl önce bugün dünyaya gelmişti. Barış Manço vefat edeli tam 19 yıl oluyor. Türk Müziği´ne yaptığı eşsiz katkılarla efsaneye dönüşen ünlü müzisyen sevgi ve hasretle anılıyor. Barış Manço´nun ölüm yıl dönümünde sevenleri bir araya geliyor! Barış Manço ölüm yıl dönümünde unutulmadı. 19 yıl önce kaybettiğimiz usta sanatçı, Kadıköy’de anılacak. 19 yıl önce yitirdiğimiz Barış Manço, şarkıları ve hala genç nesle yol gösteren sözleriyle anılıyor. 

Nis

ANASINIFI ÖĞRETMENLERİMİZDEN DERYA SEYRAN IN YAPTIĞI  ETKİNLİKLER...

Nis

– Mardin’de 1922 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan 3. Uluslararası Uçurtma Festivali için Mardin Müzesi 5 bin adet uçurtma hazırladı.
Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Müzesi tarafından düzenlenen ve 17 ülkeden uçurtma sevdalısı turistlerin de katıldığı festivalin ilk gününde rahvan ve midilli atları, masal kahramanları canlandırmaları çocuklar için özel tasarlanmış festival aracı, arbane ekibi, bando takımı ve Her Yerde Sanat Derneği akrobasi gösterileri Mardin sokaklarını şenlendirecek.
Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan, Mardin’in artık festivallerin kenti olduğunu belirterek, bu yıl 1922 Nisan tarihleri arasında başlayacak olan 3. Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali’ne 17 ülkeden çok sayıda uçurtma meraklısı katılacağını söyledi. Uçurtma seven, uçurtma yapan ve uçuranları bir araya getiren festivalin hazırlıklarının tamamlandığını belirten Erdoğan, “Okullar, STK´lar ve derneklerle gerçekleştirdiğimiz atölyelerimizde, yaklaşık 5 bin uçurtma yaptık. Kendi uçurtmalarını yapmak isteyen katılımcılar için oluşturulmuş atölyede uçurtma yapılışını uygulamalı olarak gösterecekler. Festival, öğle saatlerinde sokak müzisyenlerinin, akrobasi ustalarının, tahta bacakların, bisikletlilerin, rahvan atlarının ve kostümlü grupların katılacağı rengarenk bir kortej yürüyüşü ile başlayacak. Festival, eski Mardin´de yaklaşık 200 evin damından dalgalanacak olan uçurtmalarla tam bir görsel şölene dönüşecek. Akşam saatlerinde binlerce dilek fenerinin gökyüzünde salınmasıyla Mardin´in mistik havası yıldızlarla buluşacak. Festivalin açılış etkinlikleri, uçurtmaların müzik eşliğinde birbirleriyle yarışıp, dans ettiğine tanık olmak isteyenler için Cumhuriyet Meydanı´ndaki bir konserle son bulacak” dedi. 

Nis

 

Adalet, hakkın (doğrunun)  üstün tutulması, hakkın gözetilmesi,  haklıya hakkının verilmesi  ve hukuk kurallarına uyulması  anlamına gelir.

Adalet, doğru davranmak, insaflı, doğru, eşit olmak, eşit tutmak,  zulmetmekten uzak olmak, her şeye tam hakkını vermek, hakkınca düzeltmek,  kararlı ve ölçülü olmak, her şeyi yerli yerinde ve gereğince yapmak, istikamet ve hakkaniyet  üzerinde olmaktır.

Adalet,  hukuk kurallarına uygunluktur; hukukun ve vicdanın  üstünlüğüdür. Hukuk önünde bütün insanların eşit olmasıdır.

Adalet, hukuk önünde güçlü olanın değil, haklı olanın kazanmasıdır.

 “Adalet mülkün temelidir” ilkesini ön planda tutan devletler tarih sahnesinde yücelmiş, adaletten uzaklaşan devletler kargaşadan kurtulamamış ve yıkılıp gitmişlerdir.

Adalete güvenin olmadığı yerde, herkes kendi hukukunu uygulamaya başlar. Güçlü olanlar zayıf olanları ezer. Başka güç odakları oluşmaya başlar. Toplumda güvensizlik ve kargaşa olur.

Allah (cc) Kuran-ı Kerimde : “Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayasızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor. “ (Nahl.16,90)

 “Ey iman edenler, adil şahitler  olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adaletli olun. O, takvaya daha yakındır. Allah’tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır.” (Maide Suresi, 8)

Hz. Peygamber:  “Güçsüzün, incindiği ve hakkını alamadığı bir toplum yücelemez.”, “Yer ve gökler adaletle ayakta durmaktadır. ”

Hz. Peygamber zamanında hırsızlık yapan bir suçlunun affedilmesi için,  Hz. Peygamberin  çok sevdiği evlatlığının oğlu Üsame’yi aracı yapmak isterler. Durumu öğrenen Hz. Peygamber, insanların hatasını yüzüne vurmaz. Hutbeye çıkar ve insanlara şöyle der: “ Bazılarınıza ne oluyor ki şöyle şöyle yapıyorlar… Sizden önceki kavimlerin helak olmasının en büyük nedeni:  Onlardan hatırı sayılır biri bir suç işlediğinde onu affederler, gariban biri suç işlediğinde onu cezalandırırlardı.  Allah’a yemin ederim ki suçu işleyen kızım Fatıma dahi olsa onu cezalandırıp adaleti uygulamada asla tereddüt etmezdim.”

Adaleti ile meşhur olan Hz. Ömer’in halifeliği zamanında Kudüs fethedilir. Kudüs’ün yöneticileri şehrin anahtarını ancak Halife Ömer’e vereceklerini söylerler. Durumu haber alan Halife Ömer, kölesi ile bir deveye binerek Kudüs’e doğru yola çıkarlar. Yolda deveye köle ile nöbetleşe binerler. Kudüs’e yaklaşıldığında deveye binme sırası köleye gelir. Kölenin bütün ısrarlarına rağmen Halife Ömer  deveye binmez. Kudüs halkı Halife Ömer’i  karşılamak üzere şehrin dışına çıkarlar. Devenin üzerindeki kişiyi Halife Ömer zannederek şehrin anahtarını ona vermek isterler. Köle deveyi yularından çeken kişinin Halife Ömer olduğunu işaret eder. ..

Hz. Ömer halifeliği süresince geceleri sokaklarda dolaşıyor, ihtiyacı olan insanların yardımına koşuyor, görevlendirdiği yöneticilerin halka adaletli davranıp davranmadıklarını kontrol ediyordu. “Dicle kenarında bir kurt bir kuzuyu yese Allah onun hesabını  Ömer’den sorar” sözü Hz. Ömer’in adaletini anlatan güzel bir sözdür.

Hz. Ömer Hac mevsiminde valilerini Mekke’ye çağırır. Hacca gelen o vilayetin  halkını da çağırır; vali hakkındaki düşüncelerini sorar, valinin halka  adaletli davranıp davranmadığını kontrol ederdi.

Adalet  taksimcidir, bölüşülecek şeyleri o bölüştürür… fakat şaşılacak şey şu ki bunda ne cebir vardır ne de zulüm . “Adalet, her şeyi lâyık olduğu yere koymaktır. Ayakkabı ayağındır, külâh başın.” (Mevlana)

Nis

OKULUMUZDA HAYVAN İSTİSMARINI ÖNLEME VE HAYVAN HAKLARINI KORUMA İLE İLGİLİ BİLGİ VERİLMİŞTİR.